Kortyzol to hormon steroidowy, wytwarzany przez korę nadnerczy. Hormon ten istotnie wpływa na prawidłowy matabolizm. Kortyzol popularnie nazywany jest hormonem stresu.
Poziom kortyzolu waha się w zależności od pory dnia, czy sytuacji, dając nam sygnał do walki lub ucieczki, co jest naturalnym mechanizmem obronnym. Jednakże, kiedy jesteśmy notorycznie narażeni na stres może dojść do stanu kiedy poziom kortyzolu jest stale zbyt wysoki co jest zjawiskiem niekorzystnym.
W sytuacjach stresowych modyfikuje on m.in. metabolizm węglowodanów, białek i tłuszczów, pracę układu sercowo-naczyniowego, gospodarkę wodną, równowagę mineralną, funkcje układu immunologicznego oraz ośrodkowego układu nerwowego (OUN). [1]
Wzmożone wydzielanie kortyzolu sprzyja powstawaniu otyłości brzusznej i towarzyszących jej zaburzeń metabolicznych (insulinooporność, hiperinsulinemia, hiperlipidemia i nadciśnienie tętnicze krwi). Otyłość brzuszna z kolei prowadzi do rozwoju miażdżycy. [2]
Kortyzol intensywnie zaczyna się wydzielać również kiedy gwałtownie spada poziom glukozy np. w wyniku stosowania zbyt restrykcyjnej diety czy głodówki, a także na skutek bardzo intensywnego treningu. Wówczas dochodzi do rozpadu włókien mięśniowych w celu pozyskania aminokwasów mających za zadanie pozyskać energię dla organizmu.
Z drugiej jednak strony zbyt niski poziom kortyzolu również będzie utrudniał budowanie interesującej nas sylwetki ciała, bowiem jego silne działanie przeciwzapalne umożliwia między innymi proces skutecznej regeneracji potreningowej.
Co zatem zrobić aby poziom kortyzolu utrzymywał się na właściwym poziome ?
Lista przykładowych aktywności może być następująca:
1. Aktywność fizyczna np. joga, pilates
2. Ćwiczenia oddechowe
3. Unikanie toksycznych relacji i osób
4. Mniej czasu spędzanego przy komputerze, komórce czy TV
5. Spacery
Bibliografia:
[1] Jonczyk,P.,Kortyzol – hormon o charakterze antyanabolicznym”
[2]Białkowska, M.,,Etopatiogeneza otyłości’’