BLOG

Dieta-czy naprawdę jest ona tak ważna w odchudzaniu? A może wystarczy po prostu nie jeść?

Otóż nie. Podstawą długiego procesu odchudzania jest przede wszystkim zbilansowana dieta, która w żaden sposób nie respektuje głodzenia się. Gdy się głodzimy w naszym organizmie dochodzi do procesu kwasicy metabolicznej, której skutkiem są poważne problemy zdrowotne spowodowane uszkadzaniem narządów wewnętrznych poprzez to, że organizm podczas głodzenia korzysta z zapasów energii swojego organizmu. Kolokwialnie mówiąc „zjadamy się”. Konsekwencją głodzenia jest również spadek przemiany materii nawet o 15-20%. Gdy natomiast będziemy chcieli zrezygnować z głodówek i zaczniemy więcej jeść, a przemiana materii zostanie na tym samym poziomie nabawimy się efektu jojo [1].

Teraz może przejdźmy do konkretów. Mianowicie do najważniejszych zasad prawidłowego odżywiania, których powinniśmy przestrzegać, mając problemy z nadwagą czy otyłością. W szczególności zaliczamy do nich:

Dlaczego w ogóle tak bardzo istotne jest utrzymywanie prawidłowej masy ciała? Czyli nadwaga i otyłość a groźne powikłania zdrowotne.

Na skutek długotrwałej zwiększonej masy ciała zwiększamy prawdopodobieństwo powstawania różnorakich chorób, do których należą między innymi: miażdżyca, nadciśnienie tętnicze, zespół metaboliczny, cukrzyca oraz nowotwory przewodu pokarmowego, a one zaś znacząco zmniejszają wydolność organizmu i pogarszają jakość życia [3].

 

Każda z powyższych chorób niesie za sobą kolejne powikłania zdrowotne, tworząc zabójczy dla organizmu efekt domina. Wyżej wymienione są jedynie namiastką wielu konsekwencji długotrwałej nadwagi i otyłości.

 

[1] Całyniuk B, Kiciak A, Pietruszka D i wsp. Ocena jakościowa i ilościowa diet odchudzających stosowanych przez autorki blogów.

[2] Tsigos C, Hainer V, Basdevant A i wsp. Postępowanie w otyłości dorosłych: europejskie wytyczne dla praktyki klinicznej.

[3] Przybylska D, Kurowska M, Przybylski P. Otyłość i nadwaga w populacji rozwojowej.